Sklep dla klientów indywidualnych
Wiadomość została wysłana
Wystąpił problem z wysyłaniem wiadomości
Trwa wysyłanie wiadomości
Projektowanie stron www Kraków
OFERTA
Powiększ

Tkaniny do Patchworku

Tkaniny patchworkowe - krótka historia patchworku

6.10.2015

patchworkowe domki

Krótka historia patchworku

Patchwork to technika polegająca na tworzeniu akcesoriów do odzieży i domu za pomocą łączenia ścinków tkanin o różnych wzorach.
W Polsce staje się ona coraz bardziej popularna, głównie ze względu na łatwiejszy dostęp do pasmanterii i hurtowni krawieckich z tkaninami do patchworku.  

Ze względu na to, że patchwork jest idealną techniką szycia w przypadku utrudnionego dostępu do materiałów, pierwsze patchworkowe wyroby powstały ok. 5000 lat temu w Starożytnym Egipcie. Ze względu na chłodny europejski klimat, patchworkowe narzuty cieszyły się także dużą popularnością w średniowieczu. Technika ta pozwalała na oszczędzanie materiału i dawała możliwość ponownego wykorzystania nawet najmniejszego kawałka tkaniny. Z tego względu często kojarzona była z uboższą częścią społeczeństwa, dla której kupno materiałów było dużym obciążeniem finansowym.

tkaniny do patchworku                 materiały do szycia

Europejczycy, którzy w XVII wieku zdecydowali się na emigrację do amerykańskich kolonii, przenieśli tam także tradycje robienia patchworkowych dodatków. Technika ta stała się jeszcze popularniejsza w czasach wielkiego kryzysu gospodarczego w latach 1929-1933, kiedy Amerykanów nie stać było na kupowanie nowych tkanin. Po II Wojnie Światowej patchwork stracił swoją popularność na rzecz prostszych, mniej skomplikowanych wzorów.

patchwork

Dziś patchwork jest znów popularny nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale także w innych częściach świata. Technika ta inspiruje wielu projektantów odzieży i mebli, którzy łączą patchwork z innymi metodami zdobienia. Ze względu na postęp technologiczny, możliwości projektowania tkanin do patchworku są dziś nieograniczone. Osoby zainteresowane tą techniką mają do wyboru ogromną ilość materiałów, co sprawi, że w najbliższych latach prawdopodobnie będzie cieszył się jeszcze większą popularnością. Ogromną popularność zdobyły fat quarters - tłuste ćwiartki. Są to komplety tkanin niewielkich rozmiarów, dobrane ze względu na podobne wzory lub kolory. Oferta naszej hurtowni to tkaniny firmy Guetermann oraz Visage Textile. Znakomite narzędzia do patchworku oferuje japońska firma Clover oraz niemiecki Prym.

Jesień to idealna pora na zrobienie własnej narzuty z tkanin do patchworku. Już dziś odwiedź swoją pasmanterię i stwórz niepowtarzalną ozdobę do swojego salonu!

patchwork